Wycieczka klas VII

19 września br. uczniowie klas siódmych wraz z wychowawczynią panią Mariolą Ćwik
i Edytą Kaznowską oraz nauczycielką fizyki panią Ewa Bielecką, wybrali się na wycieczkę do Lublina. Jednym z punktów programu, był udział w zajęciach sportowych w Parku Trampolin Jump XL. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Parku Jump XL sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji oraz rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

Następnie uczniowie uczestniczyli w pokazach z fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS. W programie 60-tych pokazów były: ruch obrotowy, ciepło, prąd elektryczny i rezonanse. Młodzież miała okazję nie tylko zobaczyć efektowne doświadczenia, ale też brać w nich czynny udział. Wahadło Foucaulta, siła Coriolisa, prawo Ohma, silnik Stirlinga, efekt naskórkowości, rura Rubensa, konwekcja, kula plazmowa i siła dośrodkowa – to tylko niektóre fantastyczne eksperymenty, które oglądaliśmy. I zawsze doświadczenia te miały praktyczne odniesienia do naszego codziennego życia. Fizyka jest wśród nas!


Z wizytą w ZOO

23 września 2019 roku uczniowie klasy IV a i V b Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczebrzeszynie uczestniczyli – jak co roku w zajęciach edukacyjnych, które przebiegały pod hasłem „Oto sowa mądra głowa – nocni mieszkańcy zamojskiego zoo”.

Lekcja w zoo składała się z dwuetapowego spotkania obejmującego część teoretyczną (odbywającą się w sali dydaktycznej), podczas której uczestnicy mogli posłuchać niezwykle interesującej pogadanki połączonej z prezentacją multimedialną na temat zwyczajów rodzimych gatunków sów oraz innych nocnych zwierząt przebywających w zamojskim ogrodzie zoologicznym. Drugi etap naszej wizyty obejmował zwiedzanie wybranych ekspozycji zoo wraz pracownikiem dydaktycznym ogrodu. Pani przewodniczka przybliżyła nam biologię życia występujących tu gatunków zwierząt, ciekawostki i zwyczaje panujące wśród mieszkańców zamojskiego ogrodu.

Było to niezwykle inspirujące spotkanie.

 

 


Wycieczka klas 8

W dniach 5 – 7 czerwca 2019 roku uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, Pragi i Skalnego Miasta. Wyjechaliśmy o pierwszej w nocy. Pierwszego dnia zapoznaliśmy się ze starym miastem Wrocławia i wysłuchaliśmy kilku legend o tym tak bogatym historycznie mieście. Przez noc  gościł nas hotel Gold Stok w Złotym Stoku. Już następnego dnia rano byliśmy w Pradze. Miasto wielu mostów i pałaców wywarło na nas ogromne wrażenie. Dopiero pod wieczór wróciliśmy do hotelu. W piątek około południa weszliśmy do Skalnego Miasta. Ciasne przejścia w skałach, strome schody i ogrom skał wokół nas towarzyszyły nam w tym miejscu. Każdy przywiózł z tego wyjazdu wiele wrażeń. Wielkie dzięki dla wszystkich uczestników i opiekunów, za wspólnie spędzony czas.Warsztaty w RPN

Dnia 29 maja 2019 roku uczniowie klas czwartych z naszej szkoły wzięli udział w niezwykle interesujących warsztatach edukacyjnych na ścieżce poznawczej na Bukowej Górze prowadzonych przez pracowników OEM RPN w Zwierzyńcu.

Zaopatrzeni w przyrządy do obserwacji przyrody takie jak lupy i lornetki podziwialiśmy liczne gatunki ptaków gnieżdżących się w koronach drzew, ich gniazda i dziuple  oraz ślady bytowania innych zwierząt w postaci norek i tropów. Poznaliśmy wiele gatunków roślin, grzybów i śluzowców związanych z bukowym rezerwatem.

Chłonęliśmy zapachy lasu; soczystej zieleni buków i jodeł, mchu, żywicy i butwiejących liści. Wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków przypominający o nadchodzącym szybkimi krokami lecie i czasie beztroskich wakacji.

Po zajęciach terenowych w doskonałych nastrojach i z wilczym apetytem spałaszowaliśmy kiełbaski z ogniska i wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły.WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI I ENERGYLANDII

W dniach 21.05.-24.05. 2019r. uczniowie  z klas 5-7 wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę autokarową do Bochni, Ojcowa i  Energylandii. W wycieczce wzięło udział 58 uczniów pod opieką nauczycieli: p. Marioli Ćwik, p. Edyty Kaznowskiej, p. Doroty Momot oraz p. Agnieszki Dołby.

Pierwszym punktem programu była kopalnia soli w Bochni. Celem zwiedzania tego miejsca było wzbogacenie wiadomości o średniowiecznych i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej oraz  pracy górnika. Zapoznanie z interesującymi miejscami w kopalni soli o walorach zabytkowych, poznanie tradycji i zwyczajów górniczych. Dzieci miały możliwość przejścia "Śladami pracy górnika". Spotkali na swojej trasie górnika średniowiecznego i współczesnego. Wielką frajdę sprawił im zjazd windą pod ziemię i przejazd podziemną kolejką.

Nie udało nam się zrealizować kolejnego punktu programu ze względu  na niesprzyjającą pogodę, intensywne opady deszczu, w zamian pojechaliśmy do Krakowa i zwiedziliśmy niektóre ciekawe miejsca. Na nocleg pojechaliśmy do Zakopanego. Jeszcze obiadokolacja i nocleg. Noc była, jak to na wycieczce, krótka i rankiem 24 maja o godzinie 8.00  wyjazd do Energylandii, do Zatoru.

Tam w ogromnym, nowoczesnym kompleksie rozrywkowym, pierwszym i jedynym tego typu w Polsce, czekało na uczniów wiele atrakcji. Mogli oni korzystać ze strefy dla Najmłodszych, Familijnej i Ekstremalnej. Na ogromnej przestrzeni 26 hektarów znajduje się bardzo dużo różnego rodzaju atrakcji oraz urządzeń i co bardzo ważne, wszystkie dostępne są bez ograniczeń, w cenie jednego biletu! Wiele emocji dostarczyła na pewno niezwykle szybka i jedna z najdłuższych kolejka górska oraz Space Gun, Space Booster, Apocalipto. Dużą dawkę adrenaliny dostarczyło ,,Tsunami Dropper”, czyli wieża szybkiego spadania, gdzie żołądek podchodził do gardła. Wiele radości dawały także atrakcje wodne, tzw. FlumeRide oraz Splash Battle.

Energylandia to wyjątkowy park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego radości było co niemiara. Wszyscy bawili się świetnie cały dzień.  Z uśmiechem na ustach i wspaniałymi wrażeniami wróciliśmy ok. 23.00 do Szczebrzeszyna.


 


Spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym

         14 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki”. Jest ona zapisem podróży autora po Europie i Bliskim Wschodzie.

Uczestnicy spotkania – uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły, udali się we wspaniałą podróż do Turcji. Opowieści towarzyszyła interesująca prezentacja slajdów, ukazująca życie ludzi, piękno krajobrazu i architektury tego islamskiego kraju.

Na pięknych fotografiach, wzbogaconych bogatym opisem własnych doświadczeń, autor zaprezentował młodzieży, jak można w tani sposób zwiedzić świat. Opowiedział o swoich podróżach autostopem. Poza tym wytłumaczył, że prawdziwe poznawanie kraju i kultury dokonuje się z dala od ekskluzywnych hoteli. Jak sam autor podkreślał, wielokrotnie zdarzyło mu się spać w prowizorycznych schronieniach ale też często bywał zapraszany na noclegi przez mieszkańców miast i wsi. To właśnie w ten sposób poznał wiele ciekawych osób, które stanowiły inspirację do napisania książki.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Kwiecień nazywany jest miesiącem zdrowia, ponieważ właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Zdrowia, który każdego roku obchodzony jest 7 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) która zajmuje się ochroną zdrowia. 

Z tej okazji w naszej szkole pani Alicja Pietrykowska – pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadankę skierowaną do uczniów klas IV – VII na temat profilaktyki zdrowego stylu życia. Omówiła rolę aktywności fizycznej, właściwego odżywiania i snu na zachowanie zdrowia.

Dzięki takim spotkaniom kształcimy u naszej młodzieży prawidłowe nawyki żywieniowe, podnosimy świadomość w zakresie dbałości o kondycję fizyczną i psychiczną, uczymy podejmowania właściwych wyborów, unikania używek.

 


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS III

Dnia 27 marca 2019rr. w naszej szkole odbyła się III EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS III. W konkursie brali udział uczniowie z okolicznych szkół ( Bodaczów, Wielącza i Szczebrzeszyn). Językowe zmagania rozpoczęły się o godzinie 9.00, szkolny koordynator pani Renata Stadnicka-Olech zapoznała drużyny z zasadami konkursu, przedstawiła zadania i uczniowie przystąpili do pracy. Podczas rywalizacji pracowała komisja konkursowa w składzie: pani Anna Wawryk-Chwil, pani Anna Budenko oraz pani Anna Bartnik. Komisja wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce: Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie

Daniel Ochmański, Wiktor Sołtys, Wiktor Ostaszewski

II miejsce: Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wielączy

Agata Sikora, Dawid Kużma, Bartłomiej Barwiński

III miejsce: Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Bodaczowie

Anna Głąb, Gabriela Mach, Emilia Wojciechowska.

            Na zakończenie odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Wszystkim drużynom dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!I Dzień Wiosny

21 marca powitaliśmy kolejny raz wiosnę.  W rytmie piosenki  pod tytułem „Maszeruje wiosna” uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich  przeszli wraz z nauczycielami w kolorowym korowodzie ulicami naszego miasta. Spotkali się z Burmistrzem  Szczebrzeszyna panem Henrykiem Matejem, pracownikami  Miejskiego Domu  Kultury oraz Miejskiej Biblioteki,  aby ogłosić radosną nowinę   o rozpoczęciu wiosny i wręczyć wiosenne stroiki. Zostali przyjęci bardzo ciepło,  poczęstowani cukierkami. Wiosenny nastrój zanieśli do szkoły i przekazali wraz z wiosennym stroikiem pani dyrektor  Anecie Bartoszczyk -Trochimiuk. Wszyscy cieszyli się z najmniejszych oznak wiosny.