Podsumowanie zbiórki karmy

Dnia 2 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie odbyło się podsumowanie akcji zbierania karmy dla psów i kotów z Fundacji ZEA z Zamościa. Nasi uczniowie zebrali 310 kilogramów karmy – za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny los bezdomnych i porzuconych zwierząt.

Z tej okazji gościliśmy w szkole pana Jarosława Margola – pracownika fundacji, który przyjechał na spotkanie z przesympatycznym pieskiem o imieniu Florka. Opowiadał o jej historii i o tym jak suczka trafiła do ich fundacji. Zwracał uwagę na poczucie odpowiedzialności podczas podejmowania decyzji o kupnie czworonoga i otoczeniu go odpowiednią opieką i troską.

Była to ważna lekcja ucząca opiekuńczości i empatii w stosunku do zwierząt.

 


Teatr Kurtyna z Krakowa

Dnia 30 października po raz kolejny zawitał do nas teatr Kurtyna z Krakowa. Tym razem odbiorcami byli uczniowie klas najmłodszych I – IV, którzy mieli okazję obejrzeć spektakl pt: „Miś niegrzeczniś- uroczą, bajkową przypowieść, pełną zaskakujących, dynamicznych zwrotów akcji, wypełnioną skrzącym się humorem. Cyt: „W wielkim lesie mieszka niesforny Miś, psoci, łobuzuje i ciągle ma jakieś kłopoty. Nie słucha mamy, nie ufa jej, przez to doznaje bolesnych konsekwencji. Słucha niemądrych rad kolegów i popada w kłopoty. Przychodzi jednak taki dzień w którym, uświadamia sobie, że jest niegrzecznym, niemądrym misiem. Po kolejnej nauczce Miś postanawia się zmienić, zastanawia się, co mogłoby mu w tym pomóc. Dochodzi do wniosku, że czytanie książek pomoże w dobrej przemianie. Niestety w całym lesie nie ma ani jednej książki, gdyż ktoś zabrał wszystkie. Przypadkiem napotkany detektyw nie może pomóc Misiowi w rozwiązaniu zagadki zniknięcia książek. Jest zajęty odnalezieniem łobuza, który zaśmieca las. Sugeruje tylko, że widział Sowę Mądrą Głowę z dziwnymi paczkami. Miś wyrusza na poszukiwania…”Szkoła Pamięta

Szkolne Koło CARITAS 25.10.2019r włączyło się aktywnie w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Odwiedzili najstarsze groby na cmentarzu w Szczebrzeszynie przy pomniku Powstańców Styczniowych pełni zadumy wysłuchali krótkiej lekcji historii, o tych którzy odeszli, a którym tak wiele zawdzięczamy. Odwiedzili groby tych którzy oddali życie za ojczyznę. Jak również odwiedzili miejsca pamięci i zapalili znicze przy zasłużonych dla regionu i ojczyzny.

 


Wizyta w Jednostce Wojskowej

W dniu 11 października 2019r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicz w Szczebrzeszynie odwiedzili Jednostkę Wojskową w Zamościu w ramach Dnia Otwartych Koszar. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą i obowiązkami żołnierzy. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali sprzęt wojskowy, umundurowanie oraz uważnie słuchali ciekawych opowiadań żołnierzy, którzy oprowadzali dzieci po jednostce. Z zaciekawieniem obejrzeli pokazy i prezentację sztuki wojskowej w wykonaniu grupy zawodowych żołnierzy. Wielką niespodzianką była pyszna grochówka i smaczny kompot. Wycieczka była bardzo ciekawa, wielu chłopców zadeklarowało, iż w przyszłości chcieliby zostać żołnierzami.Wycieczka klas VII

19 września br. uczniowie klas siódmych wraz z wychowawczynią panią Mariolą Ćwik
i Edytą Kaznowską oraz nauczycielką fizyki panią Ewa Bielecką, wybrali się na wycieczkę do Lublina. Jednym z punktów programu, był udział w zajęciach sportowych w Parku Trampolin Jump XL. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Parku Jump XL sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji oraz rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

Następnie uczniowie uczestniczyli w pokazach z fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS. W programie 60-tych pokazów były: ruch obrotowy, ciepło, prąd elektryczny i rezonanse. Młodzież miała okazję nie tylko zobaczyć efektowne doświadczenia, ale też brać w nich czynny udział. Wahadło Foucaulta, siła Coriolisa, prawo Ohma, silnik Stirlinga, efekt naskórkowości, rura Rubensa, konwekcja, kula plazmowa i siła dośrodkowa – to tylko niektóre fantastyczne eksperymenty, które oglądaliśmy. I zawsze doświadczenia te miały praktyczne odniesienia do naszego codziennego życia. Fizyka jest wśród nas!


Z wizytą w ZOO

23 września 2019 roku uczniowie klasy IV a i V b Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczebrzeszynie uczestniczyli – jak co roku w zajęciach edukacyjnych, które przebiegały pod hasłem „Oto sowa mądra głowa – nocni mieszkańcy zamojskiego zoo”.

Lekcja w zoo składała się z dwuetapowego spotkania obejmującego część teoretyczną (odbywającą się w sali dydaktycznej), podczas której uczestnicy mogli posłuchać niezwykle interesującej pogadanki połączonej z prezentacją multimedialną na temat zwyczajów rodzimych gatunków sów oraz innych nocnych zwierząt przebywających w zamojskim ogrodzie zoologicznym. Drugi etap naszej wizyty obejmował zwiedzanie wybranych ekspozycji zoo wraz pracownikiem dydaktycznym ogrodu. Pani przewodniczka przybliżyła nam biologię życia występujących tu gatunków zwierząt, ciekawostki i zwyczaje panujące wśród mieszkańców zamojskiego ogrodu.

Było to niezwykle inspirujące spotkanie.

 

 


Wycieczka klas 8

W dniach 5 – 7 czerwca 2019 roku uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, Pragi i Skalnego Miasta. Wyjechaliśmy o pierwszej w nocy. Pierwszego dnia zapoznaliśmy się ze starym miastem Wrocławia i wysłuchaliśmy kilku legend o tym tak bogatym historycznie mieście. Przez noc  gościł nas hotel Gold Stok w Złotym Stoku. Już następnego dnia rano byliśmy w Pradze. Miasto wielu mostów i pałaców wywarło na nas ogromne wrażenie. Dopiero pod wieczór wróciliśmy do hotelu. W piątek około południa weszliśmy do Skalnego Miasta. Ciasne przejścia w skałach, strome schody i ogrom skał wokół nas towarzyszyły nam w tym miejscu. Każdy przywiózł z tego wyjazdu wiele wrażeń. Wielkie dzięki dla wszystkich uczestników i opiekunów, za wspólnie spędzony czas.Warsztaty w RPN

Dnia 29 maja 2019 roku uczniowie klas czwartych z naszej szkoły wzięli udział w niezwykle interesujących warsztatach edukacyjnych na ścieżce poznawczej na Bukowej Górze prowadzonych przez pracowników OEM RPN w Zwierzyńcu.

Zaopatrzeni w przyrządy do obserwacji przyrody takie jak lupy i lornetki podziwialiśmy liczne gatunki ptaków gnieżdżących się w koronach drzew, ich gniazda i dziuple  oraz ślady bytowania innych zwierząt w postaci norek i tropów. Poznaliśmy wiele gatunków roślin, grzybów i śluzowców związanych z bukowym rezerwatem.

Chłonęliśmy zapachy lasu; soczystej zieleni buków i jodeł, mchu, żywicy i butwiejących liści. Wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków przypominający o nadchodzącym szybkimi krokami lecie i czasie beztroskich wakacji.

Po zajęciach terenowych w doskonałych nastrojach i z wilczym apetytem spałaszowaliśmy kiełbaski z ogniska i wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły.WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI I ENERGYLANDII

W dniach 21.05.-24.05. 2019r. uczniowie  z klas 5-7 wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę autokarową do Bochni, Ojcowa i  Energylandii. W wycieczce wzięło udział 58 uczniów pod opieką nauczycieli: p. Marioli Ćwik, p. Edyty Kaznowskiej, p. Doroty Momot oraz p. Agnieszki Dołby.

Pierwszym punktem programu była kopalnia soli w Bochni. Celem zwiedzania tego miejsca było wzbogacenie wiadomości o średniowiecznych i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej oraz  pracy górnika. Zapoznanie z interesującymi miejscami w kopalni soli o walorach zabytkowych, poznanie tradycji i zwyczajów górniczych. Dzieci miały możliwość przejścia "Śladami pracy górnika". Spotkali na swojej trasie górnika średniowiecznego i współczesnego. Wielką frajdę sprawił im zjazd windą pod ziemię i przejazd podziemną kolejką.

Nie udało nam się zrealizować kolejnego punktu programu ze względu  na niesprzyjającą pogodę, intensywne opady deszczu, w zamian pojechaliśmy do Krakowa i zwiedziliśmy niektóre ciekawe miejsca. Na nocleg pojechaliśmy do Zakopanego. Jeszcze obiadokolacja i nocleg. Noc była, jak to na wycieczce, krótka i rankiem 24 maja o godzinie 8.00  wyjazd do Energylandii, do Zatoru.

Tam w ogromnym, nowoczesnym kompleksie rozrywkowym, pierwszym i jedynym tego typu w Polsce, czekało na uczniów wiele atrakcji. Mogli oni korzystać ze strefy dla Najmłodszych, Familijnej i Ekstremalnej. Na ogromnej przestrzeni 26 hektarów znajduje się bardzo dużo różnego rodzaju atrakcji oraz urządzeń i co bardzo ważne, wszystkie dostępne są bez ograniczeń, w cenie jednego biletu! Wiele emocji dostarczyła na pewno niezwykle szybka i jedna z najdłuższych kolejka górska oraz Space Gun, Space Booster, Apocalipto. Dużą dawkę adrenaliny dostarczyło ,,Tsunami Dropper”, czyli wieża szybkiego spadania, gdzie żołądek podchodził do gardła. Wiele radości dawały także atrakcje wodne, tzw. FlumeRide oraz Splash Battle.

Energylandia to wyjątkowy park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego radości było co niemiara. Wszyscy bawili się świetnie cały dzień.  Z uśmiechem na ustach i wspaniałymi wrażeniami wróciliśmy ok. 23.00 do Szczebrzeszyna.


 


Spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym

         14 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki”. Jest ona zapisem podróży autora po Europie i Bliskim Wschodzie.

Uczestnicy spotkania – uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły, udali się we wspaniałą podróż do Turcji. Opowieści towarzyszyła interesująca prezentacja slajdów, ukazująca życie ludzi, piękno krajobrazu i architektury tego islamskiego kraju.

Na pięknych fotografiach, wzbogaconych bogatym opisem własnych doświadczeń, autor zaprezentował młodzieży, jak można w tani sposób zwiedzić świat. Opowiedział o swoich podróżach autostopem. Poza tym wytłumaczył, że prawdziwe poznawanie kraju i kultury dokonuje się z dala od ekskluzywnych hoteli. Jak sam autor podkreślał, wielokrotnie zdarzyło mu się spać w prowizorycznych schronieniach ale też często bywał zapraszany na noclegi przez mieszkańców miast i wsi. To właśnie w ten sposób poznał wiele ciekawych osób, które stanowiły inspirację do napisania książki.