Konkurs Języka Angielskiego „Clickonmaniac”

14 listopada, etapem szkolnym, rozpoczęliśmy kolejną  edycję Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego "Clickonmaniac" organizowanego przez Gimnazjum nr.5 w Zamościu.
Do zmagań z językiem angielskim przystąpili uczniowie klas IV-VIII. 
Miło nam poinformować, że do II etapu konkursu zakwalifikowali się : 
Lena Bednarz kl. 4a
Amelia Wojciechowska kl. 5c
Aleksandra Wanat kl.6a
Anna Biczak kl.7b
Karolina Gomuła kl.8a
Dominika Harkot kl.8b
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

 


Światowy Dzień Rzucania Palenia

WYŁĄCZ PALENIE!

PROPAGUJ MODĘ NA NIEPALENIE!

Wszystkie fakty związane z negatywnym wpływem nikotyny na zdrowie człowieka przestawiła uczniom klas VI, VII i VIII pani Alicja Pietrykowska – pielęgniarka szkolna, która 15 listopada 2018 roku przeprowadziła z naszą młodzieżą pogadankę.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w Polsce od 1992 roku. Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego. 

Obecnie na świecie ponad miliard ludzi pali tytoń. Każdego roku ponad 5 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu, w tym 600 tys. biernie narażonych na dym tytoniowy. W XX wieku zmarło z tego powodu 100 mln osób. Jeśli w najbliższej przyszłości nie ograniczymy palenia tytoniu, to do roku 2030 ponad 8 milionów ludzi na świecie będzie corocznie umierać na choroby odtytoniowe, a łączna liczba zgonów odtytoniowych wzrośnie do 250 mln. W Polsce co roku z powodu palenia umiera ok. 70 tys. osób, jest to więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS, wypadków razem wziętych.

Kto i ile pali w Polsce?   Trochę statystyki.

24% – około 8 milionów Polaków pali tytoń codziennie. Większość palaczy przyznaje, że zaczęła codziennie palić tytoń w wieku 15-19 lat (59% ). Mężczyźni zaczynają palić wcześniej niż kobiety.

Polki i Polacy palą tytoń przede wszystkim w formie papierosów tradycyjnych. Najwięcej osób (42%) spośród tych, które palą papierosy, średnio wypala 20-29 papierosów dziennie. 

Warto rzucić palenie…

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie!

Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca!

  • 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca,
  • 8 godzin po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału,
  • 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu,
  • rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.  

V Międzygminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

Nasz szkolny zespół wokalny "Wesołe nutki" zajął I miejsce podczas V Międzygminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Starym Zamościu. Gratulacje!!! 

 


Wycieczka klas V

25 października uczniowie klas V aktywnie spędzali czas w parku trampolin Strefa Wysokich Lotów w Lublinie. Celem wycieczki było wyrabianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowania sportem. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Po wstępnej rozgrzewce pod okiem instruktorów, uczestnicy wycieczki korzystali  z szeregu atrakcji takich jak największa trampolina sportowa, olbrzymie baseny z gąbkami, belka do pojedynków, podłoga wybijająca, ścianki wspinaczkowe, ścieżki akrobatyczne, kosze do ćwiczenia wsadów i wiele innych. Uczniowie mieli okazję  sprawdzić swoje umiejętności akrobatyczne, poczuć adrenalinę, a także przekonać się, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

 


Warsztaty profilaktyczne

25 października odbyły się warsztaty profilaktyczne "Złość da ci w kość" dla klas VI. Dzięki warsztatom uczniowie poznawali postawy wolne od agresji. Uczyli sie poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie, a także budowania pozytywnych relacji między rówieśnikami. Prowadzący je trener uświadamiał uczniom jak ważna jest rozmowa o swoich lękach i problemach. Pokazywał uczniom też, jak można wybrnąć z konfliktowej sytuacji.

 


Spotkania z piosenką religijną

W dniu 16.10.2018 roku schola mała i zespół działający przy Szkole Podstawowej i Parafii św Mikołaja w Szczebrzeszynie zdobył wyróżnienie na XI Józefowskich  Spotkaniach z Piosenką Religijną w Józefowie. Nasi młodzi  wykonawcy i muzycy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności. Schola zaśpiewała  i zagrała dwa utwory "Schowaj mnie " i "Strażnik raju"

 


Zawodowy strzał w 10

W dniu 26. 10.2018  uczniowie klas VII i VIII brali udział w przedsięwzięciu pod hasłem  " Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość" w  Zespole Szkół Nr 2 im. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie.
Celem tego przedsięwzięcia w całym województwie lubelskim jest pomoc uczniom w wyborze dalszej drogi edukacyjnej w szczególności uczniom kl VIII. Ważnym czynnikiem tej akcji była promocja szkolnictwa zawodowego.
Nasi uczniowie wrócili zadowoleni z przygotowanego pokazu.


Sukcesy wokalne naszych uczniów

W dniu 24 października 2018 roku, uczennice naszej szkoły – Anna Poznańska i Julia Mazur, wzięły udział w Gminnym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Niedzieliskach.

Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju.

 

Czytaj dalej


Spotkanie z policjantem

W dniu 3 października do naszej szkoły przybył funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu p. Dariusz Kuropatnicki.

 

Czytaj dalej


Wycieczka do ZOO

3 października 2018 roku uczniowie klas czwartych wzięli udział w jesiennej lekcji w zoo.

W bieżącym roku dział dydaktyczny ogrodu przygotował niezwykle interesujące warsztaty poświęcone historii zamojskiego zoo z okazji 100 rocznicy założenia ogrodu. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi kto był pomysłodawcą i założycielem ogrodu oraz w jaki sposób pan Stefan Miler pozyskiwał pierwsze okazy dzikich zwierząt. Poznaliśmy również zabawne anegdoty i opowieści o pierwszych mieszkańcach zoo. Byli nimi: niedźwiedzica o imieniu Miś, dwa wilki i lew Leon.

 

Czytaj dalej