Biblioteka szkolna

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA CZYTELNIKÓW

CODZIENNIE W GODZINACH:

Poniedziałek  8.00 – 15.00

Wtorek         10.00 – 15.00

Środa             8.00 –  15.00

Czwartek       8.00 – 12.00

Piątek            8.00 – 15.00

Biblioteka szkolna to miejsce, w którym możesz:

  • wypożyczać książki do domu,
  • szukać informacji korzystając ze słowników, encyklopedii oraz Internetu,
  • czytać czasopisma i książki na miejscu,
  • odrabiać lekcje,
  • brać udział w konkursach czytelniczych,
  • uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych.

 Jak zdobyć książki, lektury nie wychodząc z domu?

Oto kilka przydatnych stron.

WolneLektury.pl

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych bibliotek cyfrowych w Polsce. Repozytorium gromadzi lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej, które dostępne są w domenie publicznej. Na Wolnych Lekturach znajdziemy m.in. tłumaczenia dzieł laureatów literackiej Nagrody Nobla, lektury, bajki i baśnie dla dzieci, a także audiobooki, czytane przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Biblioteka daje w tej chwili dostęp do ponad 5500 utworów. Każdą książkę można czytać online lub pobrać na komputer czy urządzenie mobilne w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI. Biblioteka Wolne Lektury jest prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska od 2001 roku.

E-podreczniki.pl

Książki i materiały edukacyjne udostępniane przez serwis e-podreczniki.pl są całkowicie bezpłatne i zostały dostosowane do potrzeb trzech grup wiekowych (edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa). Najmłodsi czytelnicy odnajdą tam m.in. zagadki i zadania interaktywne. Dla starszych uczniów przygotowano e-materiały do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, przyrody, matematyki, edukacji informatycznej i informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa a w nich mnóstwo zadań interaktywnych, krzyżówek, filmików. E-podręczniki dostępne są z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona, tablicy interaktywnej.

Lektury. gov.pl

Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Zasoby serwisy zostały podzielone na 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach. Książki można czytać on-line lub pobrać na czytnik w formie e-booka.

Polona

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego. Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.

Wikiźródła

Wikiźródła to projekt siostrzany Wikipedii, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formacie stron Wiki. Do tej pory w serwisie zostało udostępnionych ponad 200 000 tekstów 2156 autorów, z których można korzystać bezpłatnie. W Wikiźródłach znajdziemy m.in. powieści, zbiory poezji, albumy, biografie, encyklopedie, słowniki, eseje, legendy i bajki, opracowania naukowe, pamiętniki oraz reportaże. Projekt rozpoczął działalność w listopadzie 2013. W 2005 roku uruchomiono polską wersję językową pl.wikisource.org.

Ibuk.pl

Ibuk.pl to jedna z największych wypożyczalni ebooków w Polsce. Projekt został stworzony w 2007 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W swojej ofercie wypożyczalnia posiada ponad 70 tysięcy publikacji naukowych z wielu dziedzin, wśród nich ebooki z zakresu nauk ekonomicznych, humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych. Ibuk.pl to nie tylko wielka wypożyczalnia ebooków, lecz także spory wybór audiobooków. Wśród książek do słuchania posiada publikacje naukowe i akademickie, a także podręczniki i lektury szkolne. W serwisie ibuk.pl książki elektroniczne można wypożyczać zarówno pojedynczo, jak i w abonamentach.


ksiazki1 ksiazki2  ksiazki3 

PROJEKT DZIAŁAŃ NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA


„UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI 
DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA

 

Uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową!

 

„Magiczne półki” w naszej szkole

 

Już wkrótce na naszych szkolnych korytarzach znajdziesz magiczne półki pełne ciekawych książek.

Wasi rodzice znajdą takie książki na korytarzu przy pokoju nauczycielskim.


 AKCJA „BOOKCROSSING” W NASZEJ SZKOLE

 

           Bookcrossing jest to celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki. Przekazywanie książki odbywa się przez zostawiane jej w miejscach publicznych i ogólnodostępnych, by czytelnik mógł je łatwo znaleźć, przeczytać i przekazać dalej. W tym roku Bookcrossing zawitałtakże do naszej szkoły.

 Bookcrossing: 

  • pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę, 
  • daje szanse na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup, 
  • inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów. 

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju, lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają. 

„Magiczne półki” czekają!

 

REGULAMIN MAGICZNYCH PÓŁEK