MAJÓWKA PATRIOTYCZNA

Tegorocznym obchodom Majówki Patriotycznej w Szczebrzeszynie przyświecało motto "Rok dla Niepodległej".

Po Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny przed kościołem pw. św. Mikołaja posadzony został Dąb Niepodległości. Akcja sadzenia Dębów Niepodległości to przedsięwzięcie zainicjowane przez Lubelski Urząd Wojewódzki i Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz wspierane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. Zasadzenie dębów w różnych miejscowościach ma wymiar wychowawczy – to godne upamiętnienie tego szczególnego dla naszej Ojczyzny jubileuszu i przypomnienie o znaczeniu narodowej zgody i spójności. W Szczebrzeszynie Dąb Niepodległości posadzili – proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja – ks. Andrzej Pikula, przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Powiatu Zamojskiego – Henryk Matej, Burmistrz Szczebrzeszyna – Marian Mazur oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza – Aneta Bartoszczyk – Trochimiuk.

Następnie – po uroczystym złożeniu wieńców w miejscach pamięci narodowej – zaprosiliśmy uczestników Majówki Patriotycznej do Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie na program muzyczny pt. "Śpiewnik Patriotyczny" przygotowany przez naszych uczniów i nauczycieli. Idea wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zgromadziła w sali widowiskowej MDK przedstawicieli kilku pokoleń Szczebrzeszynian, którym dziękujemy za włączenie się w nasze patriotyczne muzykowanie.

WOLNA I NIEPODLEGŁA

W dniu 24.04.2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczebrzeszynie odbył się Wojewódzki Konkurs LKO „Wolna i Niepodległa”- etap szkolny. Wzięło w nim udział 7 uczniów z klas VI b i VII a.

Celem konkursu było: uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej.

Tematyka konkursu obejmuje zakres wiedzy dotyczący odzyskania przez Polskę niepodległości, lata 1914-1922.

Do etapu powiatowego zakwalifikowali się : Aleksandra Hasiec z klasy VI b Krystian Samulak z klasy VII a

KONKURS PLASTYCZNY "KOLORY NIEPODLEGŁOŚCI" – etap szkolny

„Rówieśnik Niepodległej” – relacja z uroczystości setnej rocznicy urodzin kpt. Stanisława Biziora

„Rok dla Niepodległej” to motto naszych szkolnych i lokalnych działań upamiętniających 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zgodnie z ideą ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, włączamy się w uroczystości i przedsięwzięcia, które kształtują postawę patriotyzmu wśród najmłodszych pokoleń Polaków.

16 kwietnia 2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę urodzin kpt. Stanisława Biziora ps. „Śmigło”, „Eam” – niezłomnego żołnierza AK. Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.  Upamiętnieniem bohaterstwa żołnierzy Armii Krajowej było także złożenie wieńców pod pomnikiem i tablicami poświęconymi partyzantom. Dopełnieniem rocznicowych uroczystości stało się spotkanie w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie, podczas którego wystąpili: Magdalena Bizior – Mikos – wnuczka Stanisława Biziora, dyrektor IPN Lublin – Marcin Krzysztofik oraz Wojciech Kondrat ze Stowarzyszenia „Głos Bohatera”. Podsumowaniem relacji o losach i działalności „Rówieśnika Niepodległej” była projekcja filmu dokumentującego uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego oraz kpt. Stanisława Biziora.

Uroczystości upamiętniające postać kpt. Stanisława Biziora zorganizowane zostały przez lubelski odział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Głos Bohatera”.

VI EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKO – PLASTYCZNEGO „Wiosenne spotkania z niepodległą”

13 marca 2018 roku w Krasnobrodzkim Domu Kultury został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, który polegał na wykonaniu ilustracji do dowolnego utworu polskiej literatury patriotycznej. Konkurs został zorganizowany w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Na konkurs wpłynęło 97 prac., a wśród nagrodzonych znalazła się uczennica Naszej szkoły – Aleksandra Bednarz z klasy IV c, która otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza  w Szczebrzeszynie –

DZIAŁANIA ZAPLANOWANE Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Lp.

Działanie/projekt