CARITAS

ROK 2018/2019

W czasie świątecznych przygotowań SK CARITAS odwiedziło zaprzyjaźniony Dom Seniora w Szczebrzeszynie. Wszystkich pensjonariuszy obdarowano paczkami świątecznymi. Było wiele radości i łez. Spotkanie dzieci i seniorów. Wspólne śpiewanie kolęd, życzenia, chwytało za serce.  Młodzi wolontariusze jak i pensjonariusze nie ukrywali wzruszenia. Taki dar serca dla serca.

Do Domu Seniora przekazano również 200 kg żywności trwałej i 100 kg środków chemicznych zebranych podczas akcji „Tak pomagam”


1612.2018r wolontariusze ze Szkolnego Koła  CARITAS włączyli się aktywnie w zbiórkę funduszy na remont kościoła świętego Mikołaja w Szczebrzeszynie. Dzieci wraz z rodzicami napiekli wcześniej  ciastek pięknie je zapakowali i sprzedawali po każdej Mszy świętej. Było przy tym wiele radości i pięknej integracji wolontariuszy, rodziców i społeczności lokalnej. Taka wspólna nasza cegiełka adwentowa. W sumie zebraliśmy 840zł. Pieniądze zostały przekazane proboszczowi ks. Andrzejowi Pikuli.  


W dniach 7 – 8 grudnia 2018 r. odbyła się w Szczebrzeszynie kolejna zbiórka żywności, pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”. Społeczeństwo naszego regionu po raz kolejny udowodniło swoją szczodrość. Nasi wolontariusze zostali przyjęci z ogromną życzliwością przez mieszkańców Szczebrzeszyna. W zbiórce żywności wzięło udział 25 wolontariuszy ze  Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły. W sumie, zebrano ponad  600kg żywności i 100kg środków chemicznych.  Zebrane produkty zostały spakowane przez wolontariuszy i obdarowano nimi na święta  30 rodzin z naszego rejonu resztę przekazano do Domu Seniora we Szczebrzeszynie.

Gorące podziękowania składamy kierownikom i personelowi sieci Biedronka w Szczebrzeszynie za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Zbiórki Żywności Caritas. Podziękowania kierujemy również mieszkańcom Szczebrzeszyna i okolic, którzy nie przeszli obojętnie obok naszej akcji.  Wiele osób pomagających jako wolontariusze, podczas tej akcji przeszło dobrą szkołę życia. Jestem pewna, że wszyscy wolontariusze w przyszłości będą uwrażliwieni na krzywdę, biedę i cierpienie bliźniego.


W ramach projektu Niepodległa wolontariusze z naszej szkoły postanowili ofiarować odpust zupełny za  poległych w obronie ojczyzny. Ofiarowanie odpustu jest piękną praktyką uczynków miłosierdzia względem zmarłych. Ratując dusze czyśćcowe, spełnia człowiek wspaniałe uczynki miłosierdzia. Gdy młodzi ludzie, wolontariusze ofiarują odpusty za zmarłych, praktykują w szczególniejszy sposób miłość miłosierną. Dlatego 5.11.2018r. wolontariusze ze SK CARITAS wybrali się na Mszę świętą wieczorową,  przyjęli Komunię świętą a później ze świecami  udali się na cmentarz. Starali się  spełnić wszystkie warunki odpustu i ofiarować za poległych w obronie ojczyzny. Imiona  i nazwiska za których ofiarowali odpust odczytali z nagrobnych krzyży.

 


W ramach projektu „Niepodległa” wolontariusze ze Szkolnego Koła CARITAS przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie odwiedzili najstarszych mieszkańców Szczebrzeszyna i okolic. Spotkania odbyły się pod hasałem: „ Z wizytą u stulatki”. Były to bardzo wzruszające, chwytające za serce spotkania. Rówieśnicy Niepodległej, świadkowie historii odrodzenia Polski po 1918 roku, opowiadali o swoim dzieciństwie, trudnej  ale dla nich bardzo pięknej młodości. Była to wyjątkowa lekcja historii dla młodych wolontariuszy.


16 października 2018 roku przedstawiciele Szkolnego  Koła Caritas  z naszej szkoły wspólnie z opiekunami byli  gośćmi audycji ECCLESIA „ Miłosierni to My” wspólnie z  dyrektorem CARITAS diecezji zamojsko lubaczowskiej ks. Marcinem  Jakubiakiem poprowadziliśmy audycję radiową.  Wolontariusze podzielili się ze słuchaczami swoimi  wrażeniami z 12 godzinnych rekolekcji na Stadionie Młodych w Warszawie.    Mówili o swoich  doświadczeniach związanych z tym pięknym wydarzeniem. Opowiadali o akcjach które prowadzą na terenie swojej szkoły i parafii. Młodzi ludzie dzielili się swoimi  doświadczeniami   związanymi z pomaganiem drugiemu człowiekowi  i radością, którą daje im bycie wolontariuszem SK CARITAS. Na koniec zachęcili inne koła do wzięcia udziału w rywalizacji w Lidze Wolontariatu.


Spotkanie z misjonarzem


"Nawet nie wiecie jak jesteście piękni" – tymi słowami wielokrotnie Św. Jan Paweł II zwracał się do młodych, w których upatrywał nadzieję Kościoła. Słowa te szczególnie wybrzmiały 6 października 2018 roku, gdy 14 wolontariuszy z naszej szkoły wraz z opiekunami p. Bożeną Korkosz i Joanną Pańczyk uczestniczyło w tych niezwykłych wydarzeniach. Młodzi ludzie  opanowali Stadion Narodowy modląc się, wielbiąc, śpiewając i tańcząc na cześć Pana a my wśród nich. Było pięknie.

To była niezwykła eksplozja radości pięknych ludzi uczestniczących we wspaniałym wydarzeniu jakim był" Stadion młodych – włącz pełnię wiary". Artyści, muzycy, dziennikarze czekali na młodych w Strefie Inspiracji. Przez cały czas głoszone były świadectwa i konferencje w Strefie Słowa, zaś na dużej scenie oprócz wielu przygotowanych atrakcji w centrum wydarzenia była Eucharystia – spotkanie z żywym Jezusem, którą koncelebrowało ok. 600 kapłanów. W tym cudownym nastroju wróciliśmy do swoich domów i szkoły pełni pozytywnej energii i wspaniałych wrażeń dając świadectwo żywej wiary.


ROK 2017/2018

Nasi Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas oraz ich Opiekunki w nagraniu, które chwyta za serce! 💗💗💗 Gratulacje!!!

>>film CARITAS = MIŁOŚĆ<<

Szkolne Koło Caritas jak zawsze pełne energii!!! 28 marca nasi młodzi wolontariusze oraz ich opiekunki wzięli udział w nagraniu programu, który zaprezentowany zostanie samemu Papieżowi Franciszkowi! Wielkie gratulacje dla uczniów i ich opiekunek! Wasz entuzjazm jest imponujący!!! 


W niedzielę 27 sierpnia 2017 r. członkowie SK CARITAS wzięli udział w ogólnopolskim finale akcji Tornister Pełen Uśmiechu, który w tym roku odbył się  na Rynku Wielkim w Zamościu. Nasi wolontariusze  podczas konferencji „Dzieci pytają wielcy odpowiadają” mieli okazję zadać pytania Minister Edukacji Narodowej, Rzecznikowi Praw Dziecka  i Prezydentowi Zamościa. Podczas wywiadu do TVP 1 opowiedzieli krótko całej Polsce o działalności naszego koła.

Podczas finału uroczyście zostały wręczone wyprawki szkolne przygotowane specjalnie dla podopiecznych Caritas między innymi przez: Parę Prezydencką – Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę, Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewska, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Wyprawki szkolne również ufundowali nauczyciele z naszej szkoły, które zostały wręczone przez .Panią Anetę Bartoszczyk Trochimiuk Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie


28 lipca 2017roku podczas peregrynacji krzyża papieskiego w parafii św. Mikołaja członkowie SK CARITAS  adorowali Krzyż; poprzez rozważania stacji drogi krzyżowej oraz tajemnic różańcowych. Krzyż ten Jan Paweł II trzymał w rękach podczas ostatniej swojej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w 2005 r. w rzymskim Koloseum. Jan Paweł II nie mógł już w Drodze Krzyżowej uczestniczyć osobiście, jednak brał w niej udział za pośrednictwem telewizji trzymając w rękach Krzyż.  Wziął go w swoje ręce, ucałował i tulił się do niego, a potem powiedział : „ I ja także ofiaruję moje cierpienia, aby dopełnił się Boży plan.” Zmarł tydzień później, w dniu 2 kwietnia 2005 r .


ROK 2016/2017

Zbiórka pieniędzy w ramach akcji kilometry CARITAS.

 Członkowie SK CARITAS zbierali pieniążki po wszystkich klasach na w/w akcję. Aby zwiększyć fundusze nasi wolontariusze napiekli ciasteczek i sprzedawali je podczas przerw w szkole w sumie zebraliśmy prawie 530 zł


Wspólnie z ponad dwoma  tysiącami osób z 23 polskich diecezji 16uczniów naszej szkoły z opiekunami wzięło  udział w sobotę 29 kwietnia 2017 r. w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników i Wolontariuszy Caritas, odbywającej się w krakowskich Łagiewnikach na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia. W trakcie pielgrzymki, nasi uczniowie uczestniczyli w konferencjach i wspólnej modlitwie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Tegoroczna, XIV Pielgrzymka Pracowników i Wolontariuszy Caritas, obywająca się pod hasłem „Czy jesteście zdolni do marzeń?.


„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”  Jan Paweł II.

Dnia 23 kwietnia podczas wycieczki nauczycieli do Lwowa spontanicznie zorganizowano akcję zbiórki pieniędzy dla polskich rodzin.  Przekazano je wraz z lekami siostrze zakonnej z parafii św. Antoniego we Lwowie, która opiekuje się polskimi rodzinami potrzebującymi pomocy.


W dniach 24 – 25 marca 2017 r. odbyła się w Szczebrzeszynie czwarta zbiórka żywności, pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”. Społeczeństwo naszego regionu po raz kolejny udowodniło swoją szczodrość. Nasi wolontariusze zostali przyjęci z ogromną życzliwością przez mieszkańców Szczebrzeszyna, W zbiórce żywności wzięło udział 25 wolontariuszy ze  Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły. W sumie, zebrano ponad  500kg żywności. Zebrano artykuły codziennej potrzeby, takie jak: mąka, mleko, cukier, makaron, ryż, kasza, płatki kukurydziane, herbata, soki, olej roślinny, słodycze dla najmłodszych oraz konserwy mięsne i rybne. Zebrane produkty zostały spakowane przez wolontariuszy i obdarowano nimi na święta  40 rodzin z naszego rejonu.

Gorące podziękowania składamy kierownikom i personelowi sieci Biedronka w Szczebrzeszynie za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Zbiórki Żywności Caritas. Podziękowania kierujemy również mieszkańcom Szczebrzeszyna i okolic, którzy nie przeszli obojętnie obok naszej akcji.  Wiele osób pomagających jako wolontariusze, podczas tej akcji przeszło dobrą szkołę życia. Jestem pewna, że wszyscy wolontariusze w przyszłości będą uwrażliwieni na krzywdę, biedę i cierpienie bliźniego.


9 i 10 grudnia 2016r członkowie Szkolnego Koła Caritas z  zbierali produkty spożywcze "trwałe" – w sklepie Biedronka w Szczebrzeszynie w ramach akcji ogólnopolskiej  CARITAS- u "Tak pomagam". Zebrano 650 kg żywność. Z zebranej żywności wykonano 45 paczek. Żywność została rozdana potrzebującym rodzinom. W akcję zaangażowanych było 20 członków SKC z klas V i VI.

W akcji zebrano 650kg żywności.


A nam nie obce są dalsze ślady otwartych serc…
trafią na Ukrainę. które zostały przekazane do CARITAS naszej diecezji a następnie  W naszej szkole SKC zorganizowało zbiórkę odzieży i słodyczy,
Ponownie nasza szkoła, dzięki wsparciu rodziców udowodniła, że możemy otwierać nasze serca dla innych. Dziękujemy Wam wszystkim za okazane serce!

car_dary


W dniach 20-27 października nasza szkoła uczestniczyła w akcji charytatywnej ,,Dar serca dla dzieci z Ukrainy” organizowanej przez Caritas Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej. Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się do akcji.

zbiorka1 zbiorka2
zbiorka3 zbiorka4

5 października zakończyła się zbiórki nakrętek dla Amelki. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się do tej akcji i udało się wspólnie zebrać 1600l nakrętek.

Pani Dyrektor wręczyła klasie IIIa która zebrała 300l nakrętek (najwięcej z całej szkoły) dyplom i koszyk cukierków.

W imieniu rodziców małej Amelki bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczącym w akcji.


 

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI PIENIĘDZY DLA AMELKI

            Dnia 23 września zakończyła się zbiórka pieniędzy dla Amelki. Podczas zbiórki w klasach oraz w czasie zebrania z rodzicami i dyskoteki szkolnej organizowanej wspólnie z Samorządem Uczniowskim zebraliśmy 2500 zł. Pieniądze zostały przekazane rodzicom Amelki.

Wszystkim uczniom, rodzicom jeszcze raz szczerze z serca dziękujemy za gotowość pomocy Amelce, za przekazane pieniądze i za zaufanie wobec Szkolnego Koła Caritas.

CARITAS

 


Szkolne Koło CARITAS informuje:

  •  20.09.2016 r od godz. 1630 do godz 1800 będą rozdawane w naszej szkole leki wzmacniające odporność. Fundusze zebrane z dobrowolnych ofiar będą przeznaczone na leczenie Amelki.
  •  22.09.2016 r odbędzie się dyskoteka szkolna, z której pozyskane środki będą również przeznaczone na leczenie Amelki

RATUJMY AMELKĘ

Amelka ma 3 latka. Jest piękną wesołą dziewczynką.

11 sierpnia 2016 roku mama Amelki zobaczyła coś w oczku córki i udała się do okulisty. Otrzymały skierowanie na dalsze leczenie do szpitalu okulistycznym w Lublinie, a następnie do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam ostatecznie potwierdzono nowotwór złośliwy oka z przerzutem do ciała szklistego. Niestety okazało się, że jest to 3 stadium nowotworu, nowotwór szybko się narasta, może nawet rozsadzić gałkę oczną. W Polsce chcą usunąć oko, natomiast dr Abramson w Nowym Jorku chce podjąć się leczenia, ma już 10 lat doświadczenia w leczeniu tego nowotworu i twierdzi, że mu się uda choć stan oka jest poważny. Rodzice chcą jak najszybciej udać się aby ratować córeczkę. Koszt leczenia to 1,2 mln zł.

Działalność w Szkolnym Kole Caritas uczy i wychowuje, kształtując „wyobraźnię miłosierdzia”. Zachęca do uważnego rozejrzenia się wokół siebie, zauważenia potrzeb drugiego człowieka i bezinteresownego dzielenia się. Wolontariat uczy pomagania innym i odpowiedzialności społecznej, która stanowi ważny aspekt w rozwoju osobowościowym młodego człowieka. Rozwija inicjatywę młodych, pozwala im pomnażać swoje talenty i realizować pomysły. Uczy też umiejętności współpracy, wrażliwości, otwarcia społecznego, bezinteresowności, rezygnacji z własnych korzyści na rzecz bliźniego. Odwołując się do wrażliwości każdego prosimy o pomoc dla Amelki. Zbieramy pieniążki i nakrętki

 

Każda złotówka i każda nakrętka się liczy. Zbiórka do 23 września.


11.09.2016r podczas dożynek diecezjalnych członkowie SK CARITAS wzięli aktywny udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej 'Kromka chleba'. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Podziel się…” Ma ona na celu nie tylko gromadzenie środków pozwalających na zakup żywności dla biednych, ale przede wszystkim uwrażliwienie społeczności na problemy bezrobotnych, bezdomnych, ubogich. Kampania posiada wymiar edukacyjny i ma zachęcać do podejmowania konkretnych działań na rzecz ludzi zagrożonych wykluczeniem.