SKKT „ŁAZIKI”

Motto: „ Pójdę na Roztocze, na zielony szlak…”

Wędrujemy po Roztoczu od 2000 roku. W poznawaniu naszego regionu uczestniczą uczniowie z klas I – VIII i rodzice.

 Opiekunowie SKKT to Alina Harkot i Urszula Banach.

Zapraszamy wszystkich do podziwiania nieodkrytych zakątków naszego Roztocza, jego historii i wspaniałej przyrody.


50 Rajd „Rydz na Patelni” – 5.10.2019r. Długi Kąt

Mimo niezbyt zachęcającej prognozy 50 Rajd się odbył.  W czasie wędrówki na trasach z Nowin i Majdanu Sopockiego świeciło słoneczko. Temperatura jak w sam raz na jesienną wędrówkę wynosiła ok. 10 o C.

Trasa I pod kierownictwem Pawła – przewodnika PTTK i Mariana  PTP wyruszyła z Nowin . Po krótkim marszu weszliśmy w dość rzadki ok. 40-letni las, który porastał wydmy piaskowe. Mieszkańcy nazywają ten las Kalina a strumień wypływający z bagien zwany jest Kalinką (jest prawym dopływem Sopotu).

Najważniejszym jednak celem było szukanie jesiennych grzybów. Po ostatnich deszczach zbieracze byli szczęśliwi, bo rosły podgrzybki, prawdziwki i oczywiście rydze. Były również całe kolonie czerwonych muchomorów, które były fotografowane przez uczestników.

Na mecie około 12-tej płonęło już ognisko i powitał nas Andrzej PTP i Andrzej przewodnik PTTK.

Wielu było chętnych do pieczenia kiełbasek. Po krótkim odpoczynku rozpoczęły się tradycyjne konkursy  rajdowe: skoki na skakance, rzut szyszką do rydzowej patelni, rzut podkową. Odbywały się również konkursy: krajoznawczy oraz piosenki. Zbliżał się czas na najważniejszy konkurs na króla i królową grzybobrania.

Wtedy niebo się zachmurzyło, od południa przyszła ciemna chmura i zaczął padać niezbyt przyjemny kapuśniaczek. Konkursy musiały odbyć się pod niezbyt obszerną wiatą. Oczywiście król i królowa grzybobrania zostali ozdobieni koronami. Rozdano także upominki za uczestnictwo w konkursach.

Niestety deszcz nie ustawał, a nawet nasilał się, więc nieco wcześniej wyjechaliśmy z mety rajdu. Z uśmiechem powróciliśmy do domów.


45 RAJD – SPOTKANIE Z WIOSNĄ

45 Rajd  „Spotkanie z Wiosną” odbył się w dniu 27 kwietnia 2019 roku w sobotę. Tym razem wędrowaliśmy  po Roztoczu Zachodnim,  a meta była zlokalizowana pod grodziskiem w Sąsiadce gm. Sułów. Trasa Rajdu prowadziła od Pomnika  pod Szperówką przez Świniarki,  Pożarki do  Sąsiadki.

Jak zawsze pogoda była zamówiona, świeciło słońce, a wietrzyk z lekka powiewał. Przyroda zachwycała nas w trakcie marszu. Było biało, żółto i zielono, a przy tym unosił się zapach wiosennych kwiatów i zachwycał świergot ptaków. W tak wspaniałych nastrojach pokonywaliśmy wzniesienia i leśne wąwozy nie czując zmęczenia. Meta zlokalizowana była na podgrodziu Sutiejska dawnego Grodu Czerwieńskiego.  Na miejscu czekały na nas atrakcje w postaci pokazu walk na miecze i strzelania z łuku przygotowane przez członków Stowarzyszenia Grodu Sąsiadka. Dzieci z ochotą przymierzały dawne stroje i ćwiczyły strzelanie do celu oczywiście z łuku. Na głodnych czekały wiosenne kanapki, racuchy z jabłkami i ciasta upieczone przez członkinie stowarzyszenia. Spotkanie z wiosną na Roztoczu Zachodnim zachwyciło wszystkich.

Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejny rajd „Czerwony Kapturek” 1 czerwca 2019r. w Barchaczowie, a następnie na rajd „Nocny” – 14/15.06.2019r. z metą w Dańczypolu.

Do spotkania na szlaku!!!


45 Rajd Zimowy „Wzgórzami Roztocza” –Stanisławów

Zimowy rajd okazał się nie do końca zimowy, a to za sprawą pogody. W tym wyjątkowym dniu – 9 marca – pogoda przywitała nas wiosennie. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Wólce Husińskiej.  Trasa marszu wiodła wzgórzami porośniętymi lasem bukowo – jodłowym.  Po drodze wypatrywaliśmy oznak budzącej się wiosny i dotarliśmy do źródeł rzeki Sopot. Teren źródliskowy Sopotu wyglądał tajemniczo. Wielką atrakcją okazało się Wzgórze Kamień z ciekawymi formami ostańców skalnych, które przez miejscową ludność nazywane są „Łyse byki”, a to za sprawą braku roślinności na tej formie geologicznej. Wejście na wzgórze dostarczyło nam wiele ciekawych doświadczeń. Wysłuchaliśmy legendy o tym miejscu i na wierzchowinie ujrzeliśmy pierwsze kwitnące przebiśniegi i przylaszczki. Nie obyło się też bez sesji fotograficznej. Prowadzeni  ciepłymi promieniami słońca i lekkim wiatrem dotarliśmy na metę w Stanisławowie. Jak zawsze na mecie były pieczone kiełbaski, ciepły sok malinowy oraz konkursy, w których nasi uczniowie z ochotą brali udział. Z wielkim zadowoleniem rozpoczęliśmy sezon turystyczny na Roztoczu.

Zapraszamy na Rajd „Spotkanie z Wiosną” w dawnym Sutiejsku na Roztoczu Zachodnim.


49 RAJD „PIECZONY ZIEMNIAK” – ŁOSINIEC 2018

Tym razem początek rajdu zapowiadał się tajemniczo, a to za sprawą jesiennej mgły. Las o tej porze dnia wyglądał niesamowicie. Nasza trasa prowadziła z miejscowości Pasieki szlakiem Partyzanckim do Łosińca. Wędrowaliśmy leśnymi  ścieżkami wśród majestatycznych jodeł zbierając okazy do jesiennego bukietu – jednego z konkursów na mecie rajdu.  Czas wędrówki szybko minął i już była meta, a tam ognisko i upieczone ziemniaki.  Tym razem zdobyliśmy pierwsze miejsca w konkursach na jesienny bukiet, rzeźbie w ziemniaku, rzutach podkową, piosence turystycznej i konkursie krajoznawczym. Jedno  z pytań w tym konkursie dotyczyło wiedzy:  Z czego składa się ziemniak? Nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni. 

Na każdym rajdzie zbieramy punkty na odznaki krajoznawcze, a tych z każdym rajdem przybywa, więc wkrótce będzie weryfikacja i  Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK w Zamościu przyzna kolejne odznaki.  Trzymamy kciuki!!!

Zapraszamy na kolejny rajd Mikołajkowy  8 grudnia z metą w Starej Hucie.


49 rajd „Rydz na Patelni” odbył się 6 października z metą w Paarach. Dzień był idealny na zbieranie grzybów. Swoją trasę rozpoczęliśmy w Maziłach. W runie leśnym było moc podgrzybków, borowików, maślaków i kozaczków. Nawet dorodne rydze także znalazły drogę do koszyków młodych grzybiarzy.  Z pięknymi zbiorami dotarliśmy na metę. Tam przywitał nas kierownik rajdu,  a potem piekliśmy kiełbaski oraz uczestniczyliśmy w konkursach: krajoznawczym, piosenki turystycznej i skokach w workach. Atrakcją tego rajdu na mecie było spotkanie z perkusistą zespołu „Bajm”. Niektórzy chętnie ustawiali się do zdjęć. W świetnych nastrojach wróciliśmy do domów.


44 Rajd „Miłośników Roztocza” – 22 września 2018r.

Sezon turystyczny rozpoczęliśmy w deszczu. Nasza trasa prowadziła od parkingu przy ulicy Biłgorajskiej w Zwierzyńcu. Tam zwiedziliśmy pomnik powstańców styczniowych i cmentarz wojenny. Następnie w parku zatrzymaliśmy się przy nowo odkrytym obelisku poświęconemu pobytowi Józefa Piłsudskiego w dobrach Zamojskich. Potem przez Zwierzyńczyk, a następnie ulica Kolejową dotarliśmy nad zalew w Rudce. Wzdłuż rozlewającej się rzeki Wieprz powędrowaliśmy do Ośrodka Naukowego RPN na Białym Słupie. Tam była meta, ognisko, konkursy: krajoznawczy, piosenki turystycznej oraz konkurs sprawnościowy. Wszystkim dopisywał świetny humor pomimo siąpiącego kapuśniaczku. Zadowoleni wróciliśmy do domów. Wszystkim uczestnikom rajdu należą się słowa uznania za wytrwałość,  a szczególnie uczniom klasy pierwszej  i ich rodzicom. W trakcie tego rajdu rozpoczęli przygodę wędrując po roztoczańskich szlakach. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejny rajd „Rydz na Patelni”  w dniu 6 października z metą w Paarach.

 
RAJD „CZERWONY KAPTUREK” – 2.06.2017r.

Tegoroczny rajd „Czerwony Kapturek” spędziliśmy na Roztoczu Zachodnim. Wędrowaliśmy  ze Szperówki do Sąsiadki. Pogoda była idealna do marszu, a widoki przepiękne.  Co jakiś czas witały nas  pola pełne purpurowych  maków, jako  wdzięczne obiekty do fotografowania. Wąwozy lessowe  też były.  Stary gród Sutjejsk przywitał nas hojnie i zauroczył. Było pięknie i  smakowicie, bo tamtejsze Koło Miłośników Grodu przywitało nas po królewsku: ciastem i owocami. Wracaliśmy zachwyceni urokami naszego Roztocza.

 


47 RAJD „PIECZONY ZIEMNIAK” – 5.11.2016R. W DAŃCZYPOLU

Tegoroczny rajd odbywał się w obszarze Działów Grabowieckich. Impreza wpisała się w obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Na mecie rajdu w Dańczypolu odbyło się odsłonięcie obelisku upamiętniającego pobyt Henryka Sienkiewicza  w tej miejscowości i nadanie imienia strumykowi.

Początek rajdu okazał się bardzo błotnisty!!! Przemierzaliśmy wzgórza Działów Grabowieckich polnymi drogami, które po wcześniejszych ulewach zamieniły się w lepkie pułapki, ale co tam!  Nam niestraszne gliniaste drogi!

Po osiągnięciu wierzchowiny wzgórza dalsza wędrówka okazała się bardziej znośna. Wśród jesiennego lasu  zbieraliśmy  okazy na konkurs „Jesiennego bukietu”, a następnie zeszliśmy w dół do Grabowca, żeby wysłuchać ciekawych historii związanych z grodziskiem w Grabowcu i pobytu Henryka Sienkiewicza w tym miejscu oraz wpływie na jego twórczość – „wraże uroczyszcze”, opis jaru – miejsca zamieszkania Hopryny i Czeremisa („Ogniem i mieczem”).

Dalej był Wygon Grabowiecki z ostoją susła perełkowanego i urwisko zamieszkiwane przez jaskółki brzegówki. Niestety późną jesienią susły już śpią, a jaskółki odleciały.

Kolejne wzgórze Działów i piękna panorama okolicy –stepy w miniaturze, które w Trylogii przemierzały czambuły tatarskie. Jeszcze tylko lessowy wąwóz i meta w Dańczypolu.  Oprócz stałych elementów rajdu odbyło się odsłonięcie obeliskuupamiętniającego pobyt Henryka Sienkiewicza  w tej miejscowości i nadanie imienia strumykowi, który  otrzymał nazwę Hoprynka.  Były konkursy, pieczenie kiełbasek i wspólne rozmowy.

We wspaniałych humorach wróciliśmy do domów.

Zapraszamy na Rajd Mikołajkowy – 3.12.2016r. z metą w Tarnowoli.W dniu 17.09.2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 42 rajdzie ,, Miłośników Roztocza’’, organizowanym przez PTTK Oddział w Zamościu. Liczna grupa miłośników przygody w liczbie 30 osób wraz z opiekunami p. A. Harkot, U. Banach i M. Ćwik oraz rodzicami 5 uczniów pokonywała malowniczą trasę na terenie strefy przygranicznej : Mrzygłody – Goraj – Siedliska k/Hrebennego. Mieliśmy do przejścia 10 km.

Wymarzona pogoda, piękno przyrody (skamieniałe drzewa z czasów ,,dinozaurów’’) oraz humory, które nam dopisywały gwarantowały udaną wyprawę. Na mecie rajdu przy ognisku – pod starymi dębami, uczniowie piekli kiełbaski, brali udział w licznych konkursach, zdobywali nagrody. Systematyczne uczestnictwo w rajdach oraz zdobywanie punktów za przebyte kilometry pozwoliło dwóm uczestnikom rajdu uzyskać odznaki turystyki pieszej. Marika Jakubiec uczennica klasy Va otrzymała srebrną odznakę popularną OTP, natomiast uczeń klasy III Michał Wyłupek otrzymał odznakę Siedmiomilowe Buty. Gratulujemy !