Światowy Dzień Rzucania Palenia

 

WYŁĄCZ PALENIE!

PROPAGUJ MODĘ NA NIEPALENIE!

Wszystkie fakty związane z negatywnym wpływem nikotyny na zdrowie człowieka przestawiła uczniom klas VI, VII i VIII pani Alicja Pietrykowska – pielęgniarka szkolna, która 15 listopada 2018 roku przeprowadziła z naszą młodzieżą pogadankę.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w Polsce od 1992 roku. Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego. 

Obecnie na świecie ponad miliard ludzi pali tytoń. Każdego roku ponad 5 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu, w tym 600 tys. biernie narażonych na dym tytoniowy. W XX wieku zmarło z tego powodu 100 mln osób. Jeśli w najbliższej przyszłości nie ograniczymy palenia tytoniu, to do roku 2030 ponad 8 milionów ludzi na świecie będzie corocznie umierać na choroby odtytoniowe, a łączna liczba zgonów odtytoniowych wzrośnie do 250 mln. W Polsce co roku z powodu palenia umiera ok. 70 tys. osób, jest to więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS, wypadków razem wziętych.

Kto i ile pali w Polsce?   Trochę statystyki.

24% – około 8 milionów Polaków pali tytoń codziennie. Większość palaczy przyznaje, że zaczęła codziennie palić tytoń w wieku 15-19 lat (59% ). Mężczyźni zaczynają palić wcześniej niż kobiety.

Polki i Polacy palą tytoń przede wszystkim w formie papierosów tradycyjnych. Najwięcej osób (42%) spośród tych, które palą papierosy, średnio wypala 20-29 papierosów dziennie. 

Warto rzucić palenie…

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie!

Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca!

  • 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca,
  • 8 godzin po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału,
  • 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu,
  • rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.