Teatr Kurtyna z Krakowa gościem w naszej szkole

            Dnia 15 marca 2019 r. po raz kolejny odwiedzili nas aktorzy z teatru Kurtyna z Krakowa i to z podwójnym repertuarem. Uczniowie z klas I – IV obejrzeli bajkę „Gadająca niespodzianka”, w której główny bohater Jacuś to niesforny i krnąbrny chłopiec z niegrzecznymi wybrykami i brakiem poszanowania dla osób starszych.

Jacuś za wszelką cenę próbuje zwrócić na siebie uwagę złym zachowaniem i robieniem przykrości kolegom i koleżankom , dlatego też ma ich coraz mniej i częściej czuje się samotny. To wszystko zmienia się, gdy odwiedzają  go kolejno tajemniczy goście, Czarna i Biała Królowa. Od pierwszej otrzymuje niebezpieczne zadanie do wykonania i kłopotliwy „Gadający Prezent”, druga pomaga mu zrealizować trudną dla niegrzecznego i samolubnego chłopca misję. Zmagając się ze swoimi słabościami i odzyskując wiarę w potęgę dobra i siłę mądrości Jacuś wspomagany radami publiczności, zwycięsko wychodzi z tej trudnej próby.

Kolejny repertuar, tym razem dla uczniów klas starszych, którzy obejrzeli spektakl profilaktyczny „Więzy krwi”. To opowieść o losach dwójki rodzeństwa 15 letniej Julki i jej starszego brata Mariusza. Ich ojciec, prokurator, wzorowy i przykładny pracownik od zawsze faworyzuje delikatną i wrażliwą Julię. Dla syna jest wymagający i surowy. Chce, aby Mariusz kiedyś poszedł w jego ślady. Jednak chłopak, dla którego przykład ojca jest trudno osiągalny, od lat buntuje się przeciwko normom i zasadom, które stara się wpoić mu jego rodzic. Szalone imprezy, na których rządzi alkohol i narkotyki, niszczenie mienia publicznego, agresywna przemoc, lekceważący stosunek do szkoły, nauczycieli – to wyznaczniki nowego świata, którym pragną być otoczeni Mariusz i jego rówieśnicy.
Julka, będąca przeciwieństwem swojego brata, bardzo silnie związana z nim emocjonalnie, stara się w rozpaczliwy sposób ukrywać przed ojcem prawdę o Mariuszu. Staje się bezwolnym obserwatorem tego, jak bardzo jej brat pogrąża się w uzależnienie od narkotyków i przemocy.

Spektakl prowokuje pytania, na które odpowiedzieć będą musieli nie tylko bohaterowie, ale i widzowie – dlaczego tak wielu młodych ludzi nie może powstrzymać się od inicjacji związanej ze środkami psychoaktywnymi i od negowania przyjętych norm społecznych? oraz czy młody człowiek może skutecznie odsunąć od siebie współczesne zagrożenia?