Wycieczka klas VII do Czarnolasu

W dniu 26.04.2018r. uczniowie klas VII wybrali się na wycieczkę do Czarnolasu. Celem wyjazdu było poznanie miejsc związanych z życiem i twórczością wielkiego poety Jana Kochanowskiego.

W muzeum poświęconym poecie czekała na nas pani przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o życiu Jana Kochanowskiego. W kolejnych salach mogliśmy podziwiać zabytkowe meble i przedmioty, należące kiedyś do rodziny oraz stroje, jakie wtedy noszono. Duże wrażenie wywarł na nas zbiór zachowanych starodruków, rękopisów i fotokopii pierwodruków utworów Mistrza. W podziemiach budynku obejrzeliśmy naturalnej wielkości figury przedstawiające osoby związane z Kochanowskim, a w kaplicy posłuchaliśmy najbardziej znanych psalmów poety. Z kolei udaliśmy się do miejsca, w którym prawdopodobnie rosła słynna lipa. Dzisiaj znajduje się tam obelisk z popiersiem Kochanowskiego, a obok leży kamień, na którym, według legendy, poeta tworzył swoje dzieła. Podobno kamień ten ma cudowną moc – każdy, kto na nim usiądzie, otrzyma dar pięknego pisania, dlatego wszyscy skorzystaliśmy z tej możliwości. Przed opuszczeniem Czarnolasu zwiedziliśmy jeszcze piękny park wokół dworku, po czym udaliśmy się w drogę powrotną. W bardzo dobrych humorach późnym wieczorem dotarliśmy do Szczebrzeszyna.