Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 21-22.05.2018 r. klasy V a, V b, VI a i VI b pod opieką pań: M. Ćwik, E. Kaznowskiej, D. Momot i A. Dołba były na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic, obejrzenie różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz walorów turystycznych tego regionu.

Podróż naszą rozpoczęliśmy w dobrych humorach i już po kilku godzinach dotarliśmy do Krzemionek Opatowskich, które są największymi w Europie kopalniami górniczymi pochodzącymi z neolitu. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią, gdzie można obejrzeć świetnie zachowane wyrobiska pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego. Wydobywany tu szary krzemień pasiasty jest skałą, z której wyrabiano na miejscu siekierki, i to na skalę przemysłową. Wędrowaliśmy podziemnym korytarzem prehistorycznej kopalni krzemienia pasiastego i oglądaliśmy rekonstrukcję neolitycznej wioski.

Następnie wyszliśmy tzw. Drogą Królewską na Święty Krzyż (Łysa Góra) (594 m n.p.m.) rozmieszczony na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy wystawy Muzeum Przyrodniczo – Leśnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie odbyliśmy krótki spacer po gołoborzach, podziwiając wspaniałe widoki Łysogór.